Sote-apteekkarit hyvinvointialueittain

Sote-apteekkarit edustavat oman hyvinvointialueensa apteekkeja palveluiden kehittämisessä sote-organisaatioiden kanssa ja osallistuvat alueensa lääkehuollon suunnitteluun. Voit olla heihin yhteydessä koskien lääkehuoltoon liittyvää yhteistyötä apteekkien ja sote-organisaatioiden välillä. 

Etelä-Karjala
Paula Timonen, paula.timonen@prodosis.fi

Etelä-Pohjanmaa
Iiris Ahopelto, iiris.ahopelto@apteekit.net
Petri Kiviluoma, petri.kiviluoma@apteekit.net
Susanna Kohtanen, susanna.kohtanen@apteekit.net
Sonja Komsi, sonja.komsi@apteekit.net
Sisko Ojanperä, sisko.ojanpera@apteekit.net
Kati Rantoja, kati.rantoja@apteekit.net
Catharina Skur, catharina.skur@apteekit.net
Leena Ulvinen, leena.ulvinen@apteekit.net

Etelä-Savo
Päivi Harjunen, paivi.harjunen@apteekit.net
Kaisa Huttunen, kaisa.m.huttunen@apteekit.net
Anna Maija Kämäläinen, anna.maija.kamalainen@apteekit.net
Leena Penttilä, leena.penttila@apteekit.net
Ritva Pulkkinen, ritva.pulkkinen@apteekit.net

Helsinki
Risto Holma, risto.holma@lauttasaarenapteekki.fi
Meri Kauhanen, meri.kauhanen@apteekit.net

Itä-Uusimaa
Hans Fock, hans.fock@gmail.com
Ann-Mari Viitanen, ann-mari.viitanen@apteekit.net

Kainuu
Harri Ovaskainen, harri.ovaskainen@apteekit.net

Kanta-Häme
Jukka Niemi, jukka.niemi@toriapteekki.fi
Kirsi Pietilä, kirsi.pietila@apteekit.net

Keski-Pohjanmaa
Kaija Varila, kaija.varila@apteekit.net

Keski-Suomi
Eija Joki, eija.joki@apteekit.net
Miia Rouvinen, miia.rouvinen@apteekit.net
Lauri Viitanen, lauri.viitanen@apteekit.net

Keski-Uusimaa
Minna Collin, minna.collin@apteekit.net
Jaana Haapalainen, jaana.haapalainen@apteekit.net
Taina Santala, taina.santala@apteekit.net

Kymenlaakso
Kirsi Puhakainen, kirsi.puhakainen@apteekit.net
Jaana Smal, jaana.smal@apteekit.net

Lappi
Marko Huotari, marko.huotari@apteekit.net
Niina Salmi, niina.salmi@apteekit.net

Länsi-Uusimaa
Kirsi Rosenqvist, kirsi.rosenqvist@apteekit.net
Eeva Savela, eeva.savela@apteekit.net

Pirkanmaa
Heli Suppula, heli.suppula@apteekit.net
Mikko Unkila, mikko.unkila@kangasalanapteekki.fi

Pohjanmaa
Paula Henriksén, paula.henriksen3@gmail.com
Tuomo Lahti, tuomo.lahti@apteekit.net
Petter Ström, petter.strom@netikka.fi

Pohjois-Karjala
Tarja Hyykky, tarja.hyykky@apteekit.net
Tiina Koskinen, tiina.koskinen@apteekit.net

Pohjois-Pohjanmaa
Sari Alatulkkila, sari.alatulkkila@apteekit.net
Juha Konttila, juha.konttila@apteekit.net
Laura Tuovinen, laura.tuovinen@apteekit.net
Anu Töyräs, anu.toyras@apteekit.net

Pohjois-Savo
Anne Kumpusalo-Vauhkonen, anne.kumpusalo-vauhkonen@apteekit.net
Tarja Niskanen, tarja.niskanen@apteekit.net
Anri Nyyssönen, anri.nyyssonen@apteekit.net
Outi Pirinen, outi.pirinen@apteekit.net
Kirsi Putkonen, kirsi.putkonen@apteekit.net
Anu Rasi-Leskinen, anu.rasi-leskinen@apteekit.net

Päijät-Häme
Leena Härmälä, leena.harmala@apteekit.net
Sirpa Peura, sirpa.peura@apteekit.net

Satakunta
Päivi Mäkelä, paivi.makela@apteekit.net

Vantaa ja Kerava
Sirpa Nieminen, sirpa.nieminen@apteekit.net
Sirpa Peura, sirpa.peura@apteekit.net

Varsinais-Suomi
Lenita Jokinen, lenita.jokinen@apteekit.net
Susanne Lindberg, susanne.lindberg@apteekit.net

31.1.2024/ AF